Kim jest doula?

W pierwszym wpisie na moim blogu, chciałabym opowiedzieć Wam kim tak naprawdę jest doula. Choć wiele osób słyszało mniej więcej czym się zajmujemy, myślę że warto w kilku słowach opowiedzieć o tym dość nowym w Polsce zawodzie. 

Według definicji Stowarzyszenia Doula w Polsce:

Doula to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne emocjonalne, informacyjne i fizyczne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie. 

Słowo doula pochodzi z języka greckiego i oznacza służącą. Innymi słowy doula to kobieta która służy drugiej kobiecie a także jej rodzinie w czasie ciąży, porodu i po porodzie. Służba ta, to nic innego jak pomoc, wsparcie i opieka, które mogą przyjmować najrozmaitsze formy w zależności o potrzeb i preferencji klientki.

Doula jest przy kobiecie w pięknym, ale trudnym czasie okołoporodowym. Jest dyskretna, i nieco w cieniu, ale uważna, skupiona na kobiecie i gotowa do pomocy w każdej chwili. Jej zadaniem i misją jest sprawić aby kobieta i jej rodzina czuli się komfortowo i bezpiecznie.

Od zarania dziejów, kobiety towarzyszyły kobietom przy porodzie. Pewnie dlatego, że nikt nie zrozumie rodzącej kobiety tak dobrze, jak druga kobieta. W dzisiejszym świecie, poród jest wydarzeniem, które zazwyczaj odbywa się w szpitalu. Zadaniem douli, jest sprawić aby w tym obcym miejscu kobieta czuła się jak w domu. Doula tworzy atmosferę spokoju, domowości i bezpieczeństwa. Pomaga kobiecie skupić się na tym co najważniejsze i odnaleźć w niej samej siły których potrzebuje.

Doula udziela klientce rzetelnych informacji i zapoznaje ją z możliwymi opcjami, które może wybrać. Doula nigdy nie naciska na klientkę, i akceptuje każdą decyzję kobiety, wspierając ją na obranej drodze.

Podczas ciąży, doula może dostarczyć klientce odpowiedzi, na nurtujące ją pytania, pokaże jak mogą działać razem podczas porodu, opowie o swoich kompetencjach i tym, czego klientka może od niej oczekiwać. Na tym etapie bardzo ważna jest rozmowa, dokładne poznanie potrzeb klientki i odpowiedzenie na nie. Doula pokazuje dokładanie, jakiego rodzaju niemedycznych metod łagodzenia bólu używa, aby klientka była świadoma, czego może oczekiwać podczas porodu.

W czasie porodu Doula towarzyszy rodzącej. Pomaga w kontaktach z personelem, pilnuje, aby ważne potrzeby klientki były zaspokojone w miarę możliwości. Doula pomaga łagodzić ból, poprzez różnorakie masaże, podpowiedzenie rodzaju ruchu, który może przynieść ulgę, dba o światło i dźwięki, które pomagają kobiecie skupić się na porodzie, pokazuje jak oddychać, stosuje ciepłe i zimne okłady, aromaterapię czy muzykoterapię. Rodzaj wsparcia udzielonego podczas porodu, zawsze zależy od preferencji klientki i jej potrzeb. Doula wspiera także partnera kobiety, jeżeli uczestniczy w porodzie.

Po porodzie, doula wspiera w karmieniu i opiece nad noworodkiem, jednak przede wszystkim dba o komfort młodej matki. Obserwuje i jeżeli widzi potrzebę podpowiada, gdzie poszukać pomocy. Wsparcie w połogu, przybiera najrozmaitsze formy, w zależności od potrzeb, jednak głównym celem douli jest pomoc kobiecie w regeneracji i pięknym przeżyciu połogu.

Podsumowując, doula jest osobą, która dba o dobrostan kobiety i jej rodziny w czasie okołoporodowym. W Polasce doula została wpisana na oficjalną listę zawodów w 2015 roku.

Jeżeli macie jakieś pytania odnoście roli douli, zadajcie je w komentarzu pod postem lub na Facebooku, albo w wiadomości mailowej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *