Przygotowanie do połogu

Poruszę dziś ważny temat przygotowania do połogu. Uważm, że choć o połogu mówi się coraz więcej, to jednak wciąż jeszcze wiele Kobiet jest zaskoczonych tym, co spotyka je w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka. Połóg to czas po porodzie, umownie trwa on 6 tygodni, jednak mi podoba się określenie „czwarty trymestr„, które sugeruje, że czas wzmożonej troski o siebie po porodzie powinien trwać conajmniej 3 miesiące.

Połóg to czas słodko-gorzki. Trzeba przygotować się na ból, fizyczny dyskomfort i wielkie zmęczenie, dlatego tak ważne jest aby zapewnić sobie możliwość rekonwalescencji. Czas ten jest również bardzo intenswny pod względem emocjonalnym. Wahania nastrojów, stres czy lęk, a także ogromne szczęście, wzruszenie i radość to normalne odczucia towarzyszące młodej Mamie. Czas połogu podporządkowany jest poznawaniu swojego nowonarodzonego dziecka, dlatego moim zdaniem, mimo wszystkich trudności to jeden z najpięknieszych okresów w życiu Kobiety.

Z racji na wyjątkowy i wymagający charatker połogu warto jeszcze w ciąży poczynić przygotowania, które ułatwią przeżycie pierwszych tygodni w nowej rzeczywistości. Pamiętajcie jednak, aby mimo solidnego rozplanowania i zadbania o wiele spraw na nic się nie nastawiać. Poród i połóg to wydarzenia nieprzewidywalne, dynamiczne i rządzące się swoimi prawami. Przygotowanie się zawczasu może nam pomóc tylko wtedy, kiedy pozostawimy w swojej głowie przestrzeń na to, że wiele rzeczy wypadło inaczej niż pocztkowo zakładaliśmy.

Na początek chciałabym przekazać Wam złotą zasadę na czas połogu. Mówi ona że pierwszy tydzień spędzamy w łóżku, drugi na łóżku, a trzeci przy łóżku. Innymi słowy, w czasie połogu najważniejszy jest odpoczynek. Potrzeba możliwie dużo leżeć, w kolejnych tygodniach polegiwać, po to, aby organizm miał możliwość regeneracji. Narządy muszą wrócić na swoje miejsce, a przebywanie w postawie stojącej znacząco to utrudnia. Przejdźmy teraz do tego co warto przygotować przed połogiem

PRZYGOTOWANIE DOMU

Przygotowanie domu ma dla mnie charakter terapeutyczny i pozwala mi przygotować się do porodu. Dzięki niemu czułam że mam przestrzeń żeby zacząć rodzić i potem wrócić z maleństwem do domu. Dla mnie ważne było, aby dokładnie posprzątać. Z tym jednak trzeba uważać, i dostosować zakres prac do swojego stanu zdrowia, samopoczucia i możliwości. Konkretnie pod kontem wygodnego i komfortowego połogu zadbałam o trzy miejsca: łazienkę, kącik do karmienia i spiżarnię.

W łazience przygotowałam:

 • zapas podpasek poporodowych (tych jednorazowych, oraz uszytych z grubszej bawełny na dalsze tygodnie)
 • bawełniane ręczniczki i jednorazowe ręczniki papierowe
 • majtki połogowe
 • zioła do pielęgnacji rany
 • butelkę do podmywania
 • maść z lanoliną
 • krem do rąk
 • mgiełkę do twarzy i ciała o orzeźwiającym zapachu
 • szlafrok

W kąciku do karmienia zadbałam o:

 • wygodny fotel
 • dość twardą poduszkę – rogal do karmienia
 • bidon na wodę
 • przekąski (orzechy, bakalie, musy w tubkach – przez pierwsze tygodnie byłam ciągle głodna także w nocy)
 • koc
 • świeczkę ledową, która daje przyjemne ciepłe i delikatne światło
 • czytnik książek
 • pieluszki tetrowe

Jak chodzi o spiżarnię i kuchnię to ja mam:

 • Zapas gotowych obiadów na kilka tygodni (w zamrażalniku)
 • Zapas suchych produktów (kasze, ryże, makarony)
 • Mrożone warzywa i owoce
 • Przetwory w słoikach
 • Bakalie i suszone owoce

Zaplanowanie posiłków to osobny temat. Odsyłam Was do moich e-booków: o przygotowaniu posiłków na czas połogu oraz o gotowaniu na zapas. Zdaję się sprawę, że nie każdy ma możliowść zgromadzenia sporych zapasów. Można poprosić kogoś z rodziny o pomoc w gotowaniu albo zamówić katering. Ważne jest aby mieć zapewnione ciepłe i pożywne posiłki bez konieczności spędzania dużej ilości czasu w kuchni.

BUDOWANIE SIECI WSPARCIA

Bardzo polecam zbudowanie przed połogiem swojej sieci wsparcia – grupy życzliwych osób i specjalistów, do których będziesz mogła się zgłosić w razie trudności.

Pierwszym i najważniejszym ogniwem w łańcuchu wsparcia powinien być mąż. Dla młodego taty narodzenie dziecka to ważne ale i trudne wydarzenie. Potrzeba wiele rozmów, jeszcze w czasie ciąży aby określić swoje wzajemne oczekiwania, rodzaj wsparcia jakiego będziecie oczekiwać, podział obowiązków. Ważne też aby porozmawiać o emocjach, które mogą pojawić się w połogu, a także o tym że kobieta po porodzie będzie musiała być zwolniona z większości obowiązków domowych.

Wspólnie trzeba określić swoje oczekiwania odnośnie obecności osób trzecich. Czy w czasie połogu będziecie chcieli kogoś zaprosić, czy zamieszka z Wami na jakiś czas ktoś do pomocy. Warto wcześniej już porozmawiać np. z dziadkami, aby potem nie czuli się urażeni, kiedy nie będziecie życzyli sobie odwiedzin.

-Czy ktoś z rodziny czy przyjaciół będzie chciał Wam pomóc, np. przygotowując posiłki czy robiąc zakupy. Warto wiedzieć to wcześniej, aby zmodyfikować zapasy jedzenia pod tym kątem. Czy będziecie mieć przestrzeń aby poprosić kogoś o pomoc w sprzątaniu, praniu czy przypilnowaniu noworodka

Dobrze też mieć w zanadrzu kontakty do zaufanych specjalistów, aby w pośpiechu nie szukać przypadkowych osób. Już w szpitalu trzeba podać kontakt do lekarza pediatry i położnej środowiskowej. Wybór położnej środowiskowej nie powinien być przypadkowy. Dobrze wcześniej się z nią zapoznać, porozmawiać o swoich oczekiwaniach i wątpliwościach. Powinna być to osoba którą obdarzycie zaufaniem i ze swobodą zwrócicie się do niej z każdym problemem. Jeżeli położna środowiskowa nie ma ukończonego kursu, warto mieć kontakt do Certyfikowanej Doradczyni Laktacyjnej. Kolejni specjaliści z listy to fizjoterapeutka uroginekologiczna, którą powinno się odwiedzić jeszcze w czasie połogu oraz psycholog specjalizujący się w zakresie depresji poporodowej.

Wierzę, że dzięki odrobinie przygotowań i obecności życzliwych ludzi wokół, każda z Was będzie miała piękny i godny połóg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *